Sukces w biznesie - samodyscyplina, priorytety i pasja

Sukces w biznesieKażdy sukces ma niezaprzeczalnie piękny posmak. Jest on wynikiem trudu i poświęcenia weń włożonego oraz pasji, jak i przeróżnego rodzaju doświadczeń. To pewne zwieńczenie drogi do niego prowadzącej. Jednak aby sukces się urzeczywistnił, należałoby zwrócić uwagę na dwa ważne czynniki, które są niezbędne do jego osiągnięcia. O tym będzie właśnie mowa.

Każdy pragnie coś osiągnąć w życiu; każdy człowiek ma jakieś cele, marzenia, idee itd., które chciałby zrealizować. I to jest piękne. Dlaczego jednak tak niewiele osób dociera do punktu, jakim jest sukces? Prawdą jest, że zazwyczaj czegoś po drodze brakuje. No właśnie, czego?

Samodyscyplina i priorytety

Niestety rzadko kiedy można zobaczyć u człowieka samodyscyplinę, która odgrywa kluczową rolę w każdym osiągnięciu. Tak samo rzecz ma się z priorytetami. Jednak brak zarówno jednego, jak i drugiego to prosty przepis na porażkę. Warto to sobie uświadomić i czym prędzej zmienić swoje zapatrywania na te pojęcia, ponieważ ludzie w dużej mierze kojarzą to wszystko z cierpieniem - i to jest właśnie główny problem.

Samodyscyplina

Szczególnie słowo "dyscyplina" kojarzy im się negatywnie, jako coś, czego należy unikać. To podstawowy błąd, który należy skorygować. Owszem, żeby osiągnąć sukces, potrzebne są pewne wyrzeczenia, niemniej ludzie źle to interpretują. Wydaje im się najczęściej, że coś przez to stracą, co niekoniecznie jest już prawdą. Poprzez ustalenie priorytetów i włączeniu samodyscypliny do własnego życia można jedynie zyskać, a nie stracić. Jeśli pragniesz odnieść spektakularny sukces, to weź to sobie do serca. Idąc jednak dalej.

Samodyscyplina nie zaistniałaby bez priorytetów, więc od nich należałoby zacząć. Wiadomo, człowiek nie zdyscyplinuje się, nie posiadając żadnych wartości, ideałów, celu i poczucia ważności tego, co pragnie osiągnąć - nie będzie po prostu posiadał czegoś, co go zmotywuje do działania. Także ważnym zadaniem na początek jest ustalenie własnych priorytetów.

Zadać sobie należy następujące pytania:

  • Co pragnę osiągnąć?
  • Jak ważne jest to dla mnie?
  • Czy niesie to jakąś wartość dla mnie i dla innych?
  • Jestem w stanie oddać się robieniu tego w 100%?
  • Kocham to robić i jest w tym pasja?
  • Czy jestem w stanie przyjąć odpowiedzialność za to, co robię?
  • Dam radę poradzić sobie z problemami, które pojawią się w trakcie realizacji mojego celu?

Priorytety

Można sobie zadać więcej podobnych pytań mających na celu wyłonienie priorytetów. W sumie to należałoby dorzucić jeszcze jedno, które brzmi: czy jestem w stanie się poświęcić i zrezygnować z pewnych rzeczy, które i tak nijak nie sprzyjają odniesieniu sukcesu? To też jest ważne, albowiem wielu ludziom wydaje się, iż wszystko, co robią, jest arcyważne. W rzeczywistości wykonują przez to wiele zbędnych czynności albo zajmują się nie tym, co trzeba, uważając przy okazji, że jest to niezbędne. Przez to powstaje właśnie chaos i tzw. brak czasu na wszystko. Człowiek kompletnie nieświadomy faktu, że nie wszystko, co robi, jest tak ważne, traci trzeźwy wgląd i nie rozróżnia tego, co jest istotne a co nie. Najlepiej to sobie uświadomisz, kiedy ustalisz własne priorytety i się zdyscyplinujesz. Okaże się później, że zaczniesz się zastanawiać, jak mogłeś robić te wszystkie niepotrzebne rzeczy, uważając, że są one przecież takie niezbędne. To jest pułapka, w którą często wpadają ludzie.

Zauważysz też, że to nawyk ich robienia trzymał Cię cały czas w ryzach i nie pozwalał na coś więcej. Będziesz szczęśliwy, że z tym skończyłeś i masz to za sobą. Samodyscyplina natomiast pozwoli utrzymać Ci Twoje priorytety cały czas na widoku. Po rozgraniczeniu rzeczy ważnych do zrobienia od tych mało istotnych bądź wręcz przeszkadzających będziesz osobą bardziej skoncentrowaną na tym, co robisz, jak i bardziej produktywną. To przełoży się na rezultaty i oczywiście na sukces. Dzięki temu dajesz więcej „przestrzeni” i czasu na realizowanie tego, co niezbędne - a to ma wiele zalet. Zaczynasz dzięki temu dostrzegać pozytywny aspekt samodyscypliny, zamiast kojarzyć ją z jakimś męczennictwem. Dzięki niej wyeliminowałeś ze swojego życia to, co i tak w niczym Ci nie pomagało ani niczemu nie służyło. To może dojrzeć tylko ktoś, kto wziął na siebie odpowiedzialność, ustalił priorytety i potrafił się zdyscyplinować.

Pamiętaj, że zawsze możesz osiągnąć sukces. Ustal tylko priorytety i włącz samodyscyplinę, a wszystko zacznie działać tak, jak należy. To możesz uczynić tylko Ty. Tak więc na co czekać? Najlepiej zacząć już teraz, ponieważ to dobry moment.